15 Mayıs 2010 Cumartesi

SEKA POSTASI...Naci Girginsoy
''Benden yarına bir ses, bir çizgi, bir soluk kalsın...''

'' Her şey solacak dökülecek, unutulacak. Bir aşk kalacak, yaşadığımıza tanık.Seviştiğimiz kalacak...'''

'' Aşk üstüne söz etmenin güçlüğünü şimdi anlıyorum.Gözlerini anlatacak sözcük bulamıyorum. Zamanın küflü, karanlık, uzak kuytularından, taptaze eskimemiş bir tümce çıkarıyorum: Seni Seviyorum.''

'' İnsancıklar'ın Ezilenler'in Fontamara köyünün, Varşova'daki Ölüm ve Korku Günleri'nin derdi, tasacı Dostoyevskilere, İgnazio Silone'lere, Cengiz Dağcı'lara düşer...Şairlere, yazarlara, sanatçılara düşer.''
(Naci Girginsoy)

Merhaba,
Size Sunay Girgin'i tanıştırayım...
10 yaşından beri arkadaşız.
Tam 36 yıldır ...

Gülerek elini uzatır tanıştırdığım kişiye,memnun olur... gülümsemesi daha yüksek ama hafif sitemli bana döner;
''ahh Gülbin ahh bari ikisinden birini söylesen, hemen yaşımızı ortaya koymasan olmaz mı? hep aynı şeyi yapmasan'' der.
Yinelenir durur bu anlarımız...
dostluğumuzun yıl sayısı farklılaşır bir tek.

Ne kadar büyürsek büyüyelim çocukluğumuz, çocukluk anılarımız, kendimize kalışımızda, dostlarımızla sohbetlerimizde, yıllar sonraki karşılaşmalarımızda, bütünümüzde sıklıkla tazelenir, paylaşılır. akar belleğimizden, ruhumuzdan, dilimizden.

Hele yaşamınızda en can dostunuz, o yıllardan gelme ve hala yanyana yürüyorsanız yaşam yolunuzu; o anlar tekrar, tekrar damarınızda dolanır durur.

''Bazı zamanlar, akşam üzerleri antreman yaptığımız beton basketbol sahasından ayrılırken Sunay'ların tam evinin önü olduğu için kendi evime koşmadan, yukarı onların evine çıkardık.Biz mutfağa su içmeğe dalmadan Suna Teyzenin o melodik sesi bize hoş geldiniz der, mutfaktan çıktıktan sonra küçük salonun büyük ve kitaplarla dolu kütüphanesinin önünde, gözlüklerini takmış yazısını yazan Naci amcayı rahatsız etmemek için kısık sesle merhaba der Serdar Ağbi ile paylaştığı odaya dalıp kapıyı kapatır okulun, antremanın en çok da basket koçumuz Sinan Hoca'nın dedikodusunu yapardık.''

Canım Naynay'ın babası Naci Girginsoy (Naci amca) Türkiye'nin en önemli Sanayi kuruluşlarından biri olan,kapatılan Seka Kağıt Fabrikaları'nın bir çalışanı, aynı zamanda o bünye de çıkarılan Seka Postası gazetesinin kurucusu ve yazarıdır.

Gençlik Çımazı (Roman)- Mavinin Ölümü ( Öyküler) - İpek Böceği (Deneme ve eleştiriler) gibi kitapları basılmış, Türkçe'yi kullanımı ve anlatımıyla iyi bir edebiyatçı, iyi bir yazardı Naci Girginsoy.
1982 de vefat etti.

Nisan ayında Naci Girginsoy'un anısına, kızı Sunay Girgin'in ve bir çok ünlü edebiyatçı arkadaşının derlemeleri ve anılarından oluşan, Güngör Gençay ve Kadir İncesu'nun hazırladığı, ''Maviden Yeşile Naci Girginsoy'' adlı kitap çıktı.

Yazmaya tutkun bir adamın, bir babanın, bir eşin, hayatını bulabileceğiniz,Şakir Balkı, Ruşen Hakkı, Sunay Akın, Avni Öztüre, Güneş Buharalı, Güngör Gençay, Kadir İncesu, Muhtar Körükçü, Yalçın Arslan, Fahrettin Demir, Kadir Yüksel gibi bir çok edebiyatçının onunla anılarını ve kitapları ile ilgili düşüncelerini paylaşabileceğiniz çok güzel bir kitap olmuş.

Gerçek Sanat Yayınları
'ndan çıkan kitaba internetten;

www.ideefixe.com
www.kitapyurdu.com
www.leblebi.com

sipariş verip, ulaşabilirsiniz.


Kitap İçeriği;

Naci Girginsoy'un Yaşam Öyküsü
Maviyi Derinliğine Yürümek(Güngör Gençay)
Sunay Girgin İle Naci Girginsoy Üzerine Söyleşi (Kadir İncesu)
Bir Sanatçının Günlüğü (Güneş Buharalı)
Suna Girginsoy'un Gözüyle Naci Girginsoy

NACİ GİRGİNSOY HAKKINDA

Naci Girginsoy İçin Bir Tutam Özleyiş (Şakir Balkı)
Bir Üstadı Tanımak (Mustafa Küpçü)
Mektup (Cemal Turgay)
Naci Girginsoy'u Andık (Ruşen Hakkı)
Kahramanları Kendine Benzeyen Bir Yazar (Naci Girginsoy/Ruşen Hakkı)
Mavinin Ölümü (Muhtar Körükçü)
Gençlik Çıkmazı'nda Naci Girginsoy (Ayhan Hünalp)
Mavi'nin Ölümü (Sadık Güçlü)
Ölüm Yıldönümünde Naci Girginsoy'un Anısına İpek Böceği (Yalçın Arslan)
Körfezde Bir İpek Böceği (Fahrettin Demir)
Mavi Öykücü Naci Girginsoy (Kadir Yüksel)

KİTAPLARI HAKKINDA

İpekböceği (Avni Öztüre)
Bir İstasyon Sonra (Sunay Akın)
Naci Girginsoy'un Tek Gençlik Romanı Gençlik Çıkmazı (Fahrettin Demir)
Naci Girginsoy Deyince (Öner Yağcı)
Gençlik Çıkmazı ve Naci Girginsoy (Hasan Hüseyin Yalvaç)
Gençlik Çıkmazı (Mustafa Aslan)

YAZI VE ÖYKÜLERİNDEN
Gösterge
Masal
Mahallenin Teyzeleri ve Amcaları
Atatürk Yılında
Bir Kucak Dolusu Aferin
Mektup
Minnoş2un Gidişi
Son Kuşlar
Haydar Usta

FOTOGRAFLAR
4 yorum:

 1. ne geldi aklıma...iş güçten vakit kalmıyor deyip akşam boylu boyunca TV karşısında oturmalarımız...bir hayata neler sığdırabilirmişiz yani...paylaştığın için teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. Ben teşekkür ederim yorumun için:) Burnumun direğinde bir sızı...gözümde yaşlar...dudaaklarımın kenarında bir gülümseme...karmakarışık...duygular...çocukluk anılarından karşına çıkanlar. İyi ki!

  YanıtlaSil
 3. çok çok etkileyici sözler,hemen alıp okumak istedim...

  YanıtlaSil
 4. Hobidünyam woman forum tarafından düzenlenen yemek etkinliklerinin 4. sü PASTALAR VE KEKLER etkinliğine ben yani PAPATYA68 ev sahibeliği yapacağım 15 MAYIS İLE 15 HAZİRAN arasında yapılacak olan etkinliğimize katılmak için pastanızı veya kekinizi yapıp resmiyle birlikte tarifinizi sahrayolu@gmail.com adresime göndermeniz ve bloglarınızda yayınlamanız yeterli olacak bloğu olmayan arkadaşlar da mail atarak isimlerini de belirterek katılabilirler hepinizi bekliyoruz:)


  Ayrıca her ay için yeni bir konu ile etkinliklerimiz devam edecektir TEMMUZ VE AĞUSTOS ayları tatil nedeniyle etkinlik olmayacak diğer aylarda devam edecektir eğer sizde bu etkinliklere ev sahibeliği yapmak isterseniz sahrayolu@gmail.com a mail atmanız yeterli sırasıyla değerlendirip sizlere hangi ay ev sahibesi olacağınızı ve etkinlik konusunu bildireceğiz başvurularınızı da bekliyoruz.
  hobidünyam woman forum adına papatya68.blogspot.com

  YanıtlaSil